Čtvrtek 31. července 2014
Lidé a společnostMuzikaDivadloZprávy z NETu

Praha, Lucerna Music Bar, 18. února 2013
DINOSAUR JR. (USA), support: CHRIS BROKAW (USA)
>>celý článek
obsah rubriky
Čínský fond investuje do Daimleru
Čínské státní fondy plánují koupit podíl v německém výrobci aut Daimler AG. „Nedávno nám potvrdil insider, že China Investment Corporation nakoupí čtyři až deset procent podílu v Daimleru,“ napsal čínský list People‘s Daily.

marketwatch.com/bloomberg.com
>>celý článek
Zaměstnanci Coca Coly v Německu stávkují, Chtějí růzd mezd o 6 procent
Tisíce zaměstnanců firmy Coca Cola v Německu zahájily sérii krátkých varovných stávek, jimiž se domáhají vyšších mezd. V pondělí 21. ledna přestali pracovat dělníci dvou továren v Bavorsku, během týdne se do akce zapojí dalších padesát podniků. libcom.org
>>celý článek
Zaměstnanci palestinského státu protestují. Vláda nemá na jejich platy
Stovky palestinských vládních zaměstnanců protestovaly v úterý 15. ledna před premiérským úřadem kvůli tomu, že po dobu tří měsíců nedostávají své platy v plné výši, a to uprostřed prohlubující se finanční krize. Problém nedostatku hotovosti palestinské vlády se zhoršil poté, co Izrael uvalil sankce v odvetě za to, že vláda Západního břehu uspěla u Všeobecného shromáždění OSN a Palestina byla de facto uznána za stát.

Reuters
>>celý článek
obsah rubriky


TÉMA KRIZE
HOWARD ZINN: DRUHÁ SVĚTOVÁ VÁLKA - LIDOVÁ VÁLKA? (KOMPLET

POČESTNÝ BYZNYS (komplet)

FINANČNÍ ZBRANĚ HROMADNÉHO NIČENÍ (komplet)

ZA VŠECHNO MOHOU SPEKULANTI! OPRAVDU?

KONEC AMERICKÉHO KAPITALISMU, JAK JSME HO ZNALI? BUDE SE FINANČNICTVÍ SOCIALIZOVAT?

ÚVĚROVÁ KRIZE: OD NORTHERN ROCK PO LEHMAN BROTHERS

FINANČNÍ KRIZE: POUČENÍ MŮŽE NABÍDNOUT VELKÁ DEPRESE

FINANČNÍ KRIZE V OTÁZKÁCH A ODPOVĚDÍCH (I.)

FINANČNÍ KRIZE V OTÁZKÁCH A ODPOVĚDÍCH (II.)

Konec iluze: opičí vegetariánští hippies mají rádi lásku, ale umí i válku

Přátelský feudalismus: mýtus o Tibetu


Lidé a společnost
Úsporná opatření v Řecku mají první výsledky: sebevraždy, deprese a úzkosti. Následky potrvají dlouhé roky (I.)
Za každou sebevraždou v Řecku se skrývá dalších dvacet neúspěšných pokusů zoufalých Řeků o ukončení svého života. A za nimi zase tisíce skrytých a tajených případů duševních poruch, jako jsou deprese a úzkosti, či alkoholismu, které se nikdy nedostanou do novinových titulků, mají však velké a dlouhotrvající dopady na lidi. A za tím vším je společná a jediná příčina: krize a úsporná opatření.

Podle některých expertů čelí země riziku, že i když se povede krizi překonat, dědictví duševních poruch může v generaci mladých lidí, zdevastovaných lety života bez naděje, žít ještě řadu velmi dlouhých roků.

„Úsporná opatření mohou změnit krizi v epidemii,“ říká David Stuckler, sociolog z Cambridge University, který studoval dopady škrtů na zdraví obyvatele Evropy.

„Ztráta práce může vést k akumulaci rizika, že lidé upadnou do deprese a těžkých duševních nemocí, které bude velmi obtížné překonat, zejména když se lidem nedostává patřičné péče,“ uvedl.

„Neléčené psychické poruchy, podobně jako jiné nemoci, mohou eskalovat a vyvinout se v problém, který se léčí mnohem hůř.“

Akumulace rizik
Nezaměstnanost mezi mladými je více než padesát procent a důkazy o dopadech na lidi jsou stále viditelnější.

Obrázek part mladých, kteří se flákají po aténských ulicích na drogách, je všední realitou, zatímco druhou stranou reality je penzista, který se ve středu 30. května oběsil a zanechal po sobě lístek, v němž psal, že celý život tvrdě pracoval, navzdory tomu se ale dostal do neřešitelných dluhů.

Řecko je pátým rokem v recesi a vyhlídky na změnu jsou špatné.

Ekonomové tvrdí, že úsporná opatření, která se na Řecko snesla a o nichž ministr zdravotnictví říká, že se dělala řeznickým nožem, ne skalpelem, nabízejí jen mizivou šanci na to, že by uzdravení ekonomiky přišlo brzy.

Ti, kteří mají práci, jsou zasaženi mzdovými škrty nebo zmrazením mezd a žijí v neustálé strachu, že o práci přijdou. Výzkumy ukazují, že pocit nepřekonatelné nejistoty může napáchat více škody na psychickém zdraví než cokoli jiného.

Peter Kinderman, profesor klinické psychologie na University of Liverpool, říká, že dopady na psychické zdraví současného neklidu budou obrovské, rychlé a dramatické.

„Nejsme svědky pomalého nárůstu epidemie duševních poruch, to, co vidíme, je to, co jsme předpovídali – že ekonomické dopady mají velkou důležitost pro to, jak přemýšlíme o světu kolem nás,“ řek agentuře Reuters.

A zatímco ekonomické krize mají dopady na duševní zdraví, duševní nemoci mají následně významné dopady na ekonomiku – a zvyšují riziko začarovaného kruhu.

Podle dokumenty připraveného Světovou zdravotnickou organizací (World Health Organisation; WHO) v roce 2011, se ekonomické dopady duševních problémů, zejména v podobě ztráty produktivity, odhadují na, v průměru, 3 až 4 procenta hrubého domácího produktu zemí Evropské unie.

A protože duševní poruchy často začínají ve věku rané dospělosti, může být ztráta produktivity dlouhodobá, dodávají odborníci.

jas (03.06.2012)
>> obsah rubrikyLidé a společnostMuzikaDivadloZprávy z NETu
email: info@part.cz - reklama: zurnal@part.cz

Copyright © PART agency, a.s., 2007; Radlická 28/663, 150 00 Praha 5
Korespondenční adresa: Politických vězňů 15, 110 00 Praha 1
Design & Webmaster © PART design, a.s., 2007; generuje redakční systém BUXUS
 
[CNW:Counter]